عارضه اسلپ

عارضه اسلپ (SLAP) چیست؟
شانه نوعی مفصل گوی و کاسه ای می باشد و در علم آناتومی مفصل گلنوهومرال نامیده می شود،که از استخوانهای تشکیل دهنده آن برگرفته شده است.
کاسه آن حفره گلفوئید می باشد که بخش فنجانی شکل استخوان است. لبه گلنوئید با غضروفی بنام لابروم شکل گرفته است. گویی که درون این حفره جامی گیرد سرهومروس است.
سر دراز ماهیچه بایسپس(دو سر) به بخش بالایی لابروم متصل می گردد.
SLAP درحالتی بوجود می آید که:
تاندون بایسپس دور سر هومروس گیربیفتد. اگر بازو با قدرت به داخل متمایل شده و در محل شانه چرخش داشته باشد, سر هومروس به عنوان یک اهرم عمل کرده و تاندون بایسپس را پاره نموده و غضروف لابروم را در جهت پیشی- پشتی از حفره گلنوئید جدا می کند و بدین جهت نام این ضایعه SLAP گذاشته شده است.( Superior Labrum Anterior-Posterior)

علل:
اغلب یک حرکت قوی اولیه منجربه پاره شدن لابروم در محل اتصال به تاندون بایسپس می گردد و از استخوان گلنوئید جدا می شود.
این حالت ممکن است با در رفتگی مفصل همراه باشد اما معمولا در مردان ورزشکار با کشش بازو, وزنه برداری و ورزشهای پرتابی یا حین تکل در فوتبال بوجود می آید.
اگر این وضعیت اولیه بطور مطلوب بهبود نیابد منجربه درد می گردد که به مرورزمان تشدید خواهد یافت. علایم آن, درد بالای شانه, تولید صدا هنگام حرکت شانه یا Clicking و بروز درد حین فعالیتهایی که دست بالای سر برده می شود, می باشد.
این بیماری با مشکلات مفصل اکرومیوکلاویکولار (Ac joint) اشتباه می گردد.
ورزشکارانی که پارگی SLAP دارند, درد شان با افزایش فشار روی بایسپس تشدید می گردد (مثل پایین آوردن دستها حین انجام پرس سینه) ولی در بیماریهای Ac joint معمولا درد هنگام بالا بردن وزنه و در انتهای حرکت پرس سینه احساس می گردد.
پیشگیری:
عضلات قوی شانه بهترین دفاع در مقابل آسیبهای شانه می باشند. ورزشهایی که عضلات اطراف شانه را تقویت می کند مفید خواهد بود. گرم کردن عضلات به اندازه مناسب قبل از شروع فعالیت و پرهیز از ورزشهایی که برخورد بالایی دارند از آسیبهای ناشی از ناپایداری شانه جلوگیری می کند.
درمان:
ضد دردها وضدالتهابها به کنترل درد کمک می کنند.
جراحی در صورتی به یک ورزشکار پیشنهاد می گردد که ولی تمایل به ادامه ورزش و تمرین داشته باشد. ضایعات SLAP اغلب با جراحی آرتروسکوپی از طریق ۲ تا ۳ برش کوچک ترمیم می گردد. برخی از این ضایعات را می توان به آسانی بریدو پاکسازی کرد و هرچه شدت آسیب بیشتر باشد به ترمیم بیشتری نیاز است.ضایعات همراه نیز نظیر آسیبهای لابروم و لیگامانها که منجربه ناپایداری مفصل می گردند نیز باید ترمیم گردند.

دیدگاه خود را بیان کنید